Blog

Rodzaje mat do jogi – poradnik w pigułce

19 lipca 2021
Agnieszka Olechowska
joga-rzeszów

Początki praktyki jogi nie należą do łatwych, zwłaszcza gdy ćwiczysz na nieodpowiedniej macie, która zamiast wspierać Cię w pozycji, jeszcze dodatkowo tę pozycję utrudnia. Zjawisko ślizgania się rąk, czy stóp po macie to bardzo popularny problem. Czasem można go rozwiązać przy użyciu ręcznika antypoślizgowego lub dedykowanych praktyce skarpetek i rękawiczek. Bywa też, że i te sposoby zawodzą. Warto wtedy zdecydować się na zakup lepszej maty, zwłaszcza jeśli zamierzasz kontynuować praktykę jogi przez dłuższy czas.

Jak się jednak okazuje, wybór maty to wcale nie taka prosta sprawa. Poszczególne modele różnią się od siebie materiałem z jakiego zostały wykonane, fakturą, grubością, długością, wagą i co najważniejsze – ceną. W poniższym poradniku znajdziesz podstawowe informacje, które pomogą Ci dokonać właściwego zakupu. Do każdego opisu dołączone są linki, które przekierują Cię do sklepów z matami. Wybrałam dwa sklepy. Decathlon – oferujący dobrej jakości maty w przystępnych cenach, które możesz kupić w Rzeszowie. Yoga Bazar – posiadający w asortymencie maty największych światowych producentów, dostępne w sprzedaży internetowej.

Materiały z jakich najczęściej wykonane są maty

PVC (POLICHLOREK WINYLU)

Materiał od dawna używany do produkcji mat, nie podlegający recyklingowi. Doskonały wybór dla osób, które poszukują wytrzymałej maty na długie lata.

Zalety:
Maty wykonane z PVC są wyjątkowo trwałe. Nawet przy intensywnym użytkowaniu, długo zachowują swoją fakturę i nie ścierają się. Niektóre modele (tak jak te, na których ćwiczymy w JoyFlowYoga) posiadają dożywotnią gwarancję. Materiał PVC jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Większość tego typu mat można z powodzeniem prać w pralce. Nie potrzeba także specjalnych środków do ich pielęgnacji.

Wady:
Maty z PVC cechuje słaba przyczepność na początku użytkowania. W czasie produkcji na ich powierzchni powstaje cienka, śliska warstwa, która musi się zetrzeć i dopiero po kilku miesiącach intensywnej praktyki mata zyskuje dobre właściwości antypoślizgowe.

Polecane maty:
Model tańszy – Mata Comfort 8 mm (Decathlon)
Model droższy – Mata Pro 6 mm (Yoga Bazar)

Mata Comfort 8 mm (Decathlon)

TPE (PIANKA TERMOPLASTYCZNA)

To bardzo uniwersalny materiał, który można poddawać recyklingowi. Polecany osobom, którym zależy na miękkim podłożu, zapewniającym dużą amortyzację w czasie praktyki.

Zalety:
Maty z TPE odznaczają się dostateczną przyczepnością od samego początku użytkowania. W przeciwieństwie do innych mat, są bardzo miękkie, zapewniając tym samym komfort dla stawów, szczególnie w niskich pozycjach wyjściowych (klęki, siady, leżenie przodem). Materiał TPE jest bardzo lekki, dzięki czemu matę można bez przeszkód nosić ze sobą na zajęcia, nawet jeśli dojeżdżasz rowerem lub chodzisz pieszo.

Wady:
Maty z TPE trudniej utrzymać w czystości niż maty z PVC. Nie nadają się do prania w pralce. Po pewnym czasie w miejscach, gdzie stawia się stopy i dłonie, pojawiają się widoczne zabrudzenia, które ciężko usunąć. Aby mata długo zachowała swój pierwotny wygląd należy ją czyścić po każdym użyciu.

Polecane maty:
Model tańszy – Mata Light 5 mm (Decathlon)
Model droższy- Mata Lotus Pro 6 mm (Yoga Bazar)

Mata Light 5 mm (Decathlon)

KAUCZUK NATURALNY

Przyjazny dla środowiska materiał, który wyróżnia się doskonałą przyczepnością. Idealny wybór dla osób, którym pocą się dłonie i stopy. Nieodpowiedni dla uczulonych na latex.

Zalety:
Dzięki szorstkiej, chropowatej strukturze, maty z kauczuku mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe i pod tym względem są numerem jeden na rynku.

Wady:
Materiał szybko się zużywa, przy intensywnym użytkowaniu wystarcza na około 2 lata, dlatego nie jest polecany do dynamicznych stylów jogi. Poza tym wymaga czyszczenia specjalnymi środkami, albo roztworem wody i octu. Maty z wykonane z tego materiału są wrażliwe na promieniowanie słoneczne, dlatego nie nadają się do praktyki w plenerze. Posiadają także specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Polecane maty:
Model tańszy – Mata Home 4 mm (Decathlon)
Model droższy – Mata Yoga Harmony 5 mm (Yoga Bazar)

Mata Home 4 mm (Decathlon)

PU (POLIURETAN)

Kolejne tworzywo, które zachwyca właściwościami antypoślizgowymi. Poliuretan zwykle występuje w matach jako warstwa wierzchnia, podczas gdy spód maty wykonany jest z innego materiału (najczęściej kauczuku).

Zalety:
Materiał wchłania wilgoć, dzięki czemu mata zapewnia dobrą przyczepność, nawet podczas intensywnej praktyki, kiedy ciało się poci. Maty z poliuretanu mają wyjątkowo gładką powierzchnię, dzięki czemu są znacznie przyjemniejsze w dotyku od mat kauczukowych.

Wady:
PU to tworzywo delikatne, dlatego o matę trzeba szczególnie dbać i chronić przez zarysowaniami. Mata szybko się brudzi, dlatego warto wybrać ciemniejszy kolor. Poliuretan to materiał, który należy czyścić ostrożnie, najlepiej przy użyciu delikatnych peparatów przeznaczonych do pielęgnacij mat.

Polecane maty:
Model tańszy – Mata Grip 5 mm (Decathlon)
Model droższy – Liforme 4 mm (Yoga Bazar)

Mata Liforme 4 mm (Yoga Bazar)

Inne właściwości maty, na które warto zwrócić uwagę

WYMIARY

Najważniejszym parametrem na jaki trzeba spojrzeć podczas zakupu jest grubość. To od grubości maty zależy stopień amortyzacji. Im grubsza mata, tym większe bezpieczeństwo dla stawów w czasie praktyki.

  • Maty cienkie (1-2 mm) polecane są tylko do podróży, ponieważ zazwyczaj można je złożyć w kostkę i umieścić w plecaku, czy walizce. Praktyka jogi na cienkiej macie nie należy do przyjemnych.
  • Maty o średnie (3-4 mm) można stosować na codzień, jednak nie wykluczone, że będzie trzeba użyć dodatkowej podkładki pod kolana lub stopy w pozycjach siedzących.
  • Maty grube (5-8 mm), to najlepszy wybór w przypadku osób z wrażliwymi stawami. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt gruba mata może dawać poczucie mniejszej stabilności w pozycjach.

Przy zakupie można także zastanowić się nad długością i szerokością maty. Mata powinna mieć długość nieznacznie przekraczającą wzrost użytkownika, tak aby głowa i stopy mogły się na niej swobodnie zmieścić w pozycji leżącej. Szerokość maty to kwestia indywidualna. Im szersza, tym więcej przestrzeni będziesz mieć wokół siebie.

WAGA

Waga maty może mieć znaczenie dla osób, które chcą zabierać ją ze sobą na zajęcia i przemieszczają się pieszo lub rowerem. Zbyt ciężka mata będzie powodować przeciążenia karku i pleców, niszcząc tym samym efekty praktyki. Najwięcej ważą maty z kauczuku i grube maty z PVC. Najlżejsze są te z TPE i cienkie maty z PVC. Jeśli zamierzasz nosić matę na zajęcia, najrozsądniej będzie wybrać taką, która waży mniej niż 2 kg, chyba że dojeżdżasz samochodem.

CENA

Cany mat potrafią czasami nieźle zaskoczyć, niektóre kosztują nawet ponad 600 zł! Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą, prawdopodobnie poszukujesz czegoś w niższej cenie. Na starcie nie ma sensu kupować maty z wyższej półki, zwłaszcza jeśli ćwiczysz tylko 1-3 razy w tygodniu i nie jesteś pewien jak długo potrwa Twój zapał do praktyki. W przedziale 100-200 zł możesz znaleźć dobrej jakości matę, która odpowiednio pielęgnowana, posłuży Ci przez kilka lat. Drogie maty są dedykowane osobom zaawansowanym, które praktykują codziennie i bardzo intensywnie.

Podsumowanie

Wiesz już na jakie właściwości maty warto zwrócić uwagę przed zakupem. Teraz pora zdecydować, co jest dla Ciebie priorytetem. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania napisz do mnie.