Blog
Jak dbać o szyję, kark i obręcz barkową zimą?
11 grudnia 2021
Agnieszka Olechowska
Cierpisz na przewlekłe bóle karku i obręczy barkowej? Prawdopodobnie mięśnie tej okolicy są osłabione i na każdy stres (zimno, wysiłek, nieprawidłowa pozycja) reagują wzmożonym napięciem. Zimą, kiedy temperatura na zewnątrz nie sprzyja rozluźnieniu, warto szczególnie zadbać o szyję i barki. Poniżej znajdziesz ogólne porady oraz propozycję asan, które możesz wykonywać samodzielnie w domu jak i w czasie zajęć jogi w Rzeszowie.
Ogólne zalecenia
- Jeśli boli Cię kark (lub cokolwiek innego), poinformuj o tym swojego nauczyciela przed zajęciami jogi. Dzięki temu, będzie miał możliwość zaproponować Ci inne asany lub modyfikacje.
- Wykonuj pozycje na 50% swoich możliwości. W każdej, nawet zaawansowanej asanie jak na przykład chaturanga dandasana, powinieneś czuć spokój i rozluźnienie. Nie bój się robić przerw na odpoczynek.
- Jeśli ułożenie głowy w pozycji powoduje napięcie, spróbuj je zmienić. W zależności od pozycji, skręć lub przechyl głowę w przeciwną stronę, ułóż ją w neutralnej pozycji, podłóż coś pod głowę, aby odciążyć szyję.
- Kiedy boli Cię szyja albo bark, zrezygnuj pozycji odwróconych (świeca, stanie na głowie, stanie na rękach). Wymagają one dużej wytrzymałości, czego niestety brakuje, kiedy mięśnie są spięte i przeciążone.
- Unikaj długiego pozostawania w pozycjach z ręką wyciągniętą ku górze. Rób przerwy, opuszczając ramię, możesz odłożyć wtedy dłoń na biodrze. Unosząc obie ręce nad głowę trzymaj je szeroko, nie łącz dłoni.
- W okresach zaostrzeń, kiedy ból jest nasilony i odczuwasz wzmożoną sztywność karku, zrezygnuj z zajęć dynamicznych (Ashtanga i Vinyasa) i wybieraj zajęcia łagodne, takie jak Yin joga albo Hatha joga.
- Po praktyce dynamicznej staraj się posiedzieć chwilę w studiu, żeby ciało ostygło. Możesz napić się w tym czasie herbaty. Wychodząc na zewnątrz zawsze zakładaj szalik. Szyja i barki nie lubią nagłych zmian temperatury.
- Ogrzewaj w domu okolicę karku i barków. Możesz użyć gorącej wody z prysznica lub poduszki elektrycznej. Dobre są też maści rozgrzewające, polecamy te z naturalnych składników zawierające olejki eteryczne.
- Zwróć uwagę na pozycję w jakiej śpisz. Niewskazane jest spanie na brzuchu ze skręconą szyją – najgorsze co można zrobić dla karku. Najlepsza pozycja to ułożenie na wznak. Rozważ użycie profilowanej poduszki.
- Praktykuj regularnie. Ruch na pewno pomoże Ci utrzymać mięśnie szyi w świetnej kondycji, pod warunkiem, że nie będziesz robić sobie przerw. Jeśli nie jesteś w stanie zmobilizować się w domu, dołącz do nas.
Zestaw asan
Aby uniknąć nawrotów bólu szyi i barków, regularnie wykonuj asany wzmacniające i rozciągające te okolice. W czasie trwania w pozycjach relaksacyjnych i rozciągających powinno być Ci ciepło. Pomieszczenie, w którym ćwiczysz musi być dobrze ogrzane. Na zdjęciach poniżej prezentujemy pozycje jogi, które pomogą Ci uniknąć przykrych dolegliwości związanych ze wzmożonym napięciem mięśni karku, barków i ramion. Możesz je wykonywać w przedstawionej kolejności. W opisach znajdziesz wskazówki dotyczące ułożenia szyi i ramion, tak aby asany przyniosły jak najwięcej korzyści.
Mamy nadzieję, że powyższa sekwencja i praktyczne porady, pozwolą Ci uniknąć bólu karku w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie informujemy, że sezonie zimowym na zajęciach jogi w naszej szkole w Rzeszowie możesz spodziewać się więcej ćwiczeń rozluźniających szyję i ramiona. Zapraszamy do udziału. Link do zapisów tutaj.