Aktualności

JoyFlowYoga – szkoła jogi dynamicznej w Rzeszowie

20 sierpnia 2019
Agnieszka Olechowska
joga-rzeszów

W ostatnich latach w Rzeszowie dużo się dzieje i każdy kto tylko chce aktywnie spędzać czas ma do wyboru wiele rodzajów zajęć fitness dostępnych w różnych klubach. Jest też kilka świetnych miejsc, gdzie można ćwiczyć jogę, jednak większość z nich oferuje ten sam styl praktyki i chociaż są to zajęcia na wysokim poziomie, to nie każdemu mogą przypaść do gustu. Wszyscy się od siebie różnimy, mamy inne charaktery i odmienne temperamenty. Jedna osoba będzie kochać precyzyjny Pilates na macie, a druga siłowe ćwiczenia ze sztangami. To samo tyczy się jogi. Są osoby, poszukujące spokojnej, wyciszającej praktyki, ale znajdą się też tacy, którzy będą potrzebować nieco silniejszych bodźców. Na szczęście istnieje wiele odmian jogi, różniących się od siebie intensywnością, strukturą zajęć, celem praktyki, stopniem oddziaływania na ciało, bądź umysł. O tym, że joga nie jedno ma imię możesz się przekonać praktykując w JoyFlowYoga – studiu jogi dynamicznej w Rzeszowie.

Flow joga – praktyka z wyobraźnią

JoyFlowYoga jest swego rodzaju alternatywą dla tradycyjnych szkół jogi, gdzie naucza się ściśle według jednej metody. Znajdziecie tutaj kreatywne zajęcia będące połączeniem różnych stylów jogi i współczesnych metod pracy z ciałem. Odkryjecie, że joga to nie tylko relaksacja, ale często także wymagający i wszechstronny trening na poziomie fizycznym.

Bazujemy na współczesnej metodzie jogi Vinyasa Flow (czasem nazywanej po prostu flow jogą), której początki sięgają lat 30-tych XX wieku. Prekursorką metody była rosyjskiego pochodzenia tancerka i aktorka, Indra Devi. Tajniki jogi zgłębiała pod okiem największego autorytetu w tej dziedzinie, Sri Krishnamacharyi (tego samego nauczyciela, u którego studiowali B.K.S. Iyengar, czy K. Pattabhi Jois). Indra Devi na przestrzeni wielu lat wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl praktyki i nauczania, w którym wyraźnie widać jej zamiłowanie do tańca. To dzięki niej dzisiaj praktykujemy jogę przy muzyce i zamiast statycznych ćwiczeń, wykonujemy dynamiczne i pełne wdzięku sekwencje, w których kreatywność bierze górę nad tradycją. Oprócz klasycznych pozycji jogi, na zajęciach pojawiają się także innowacyjne asany o wymyślnych, czasem zwariowanych nazwach jak pozycja dzikości, latającej jaszczurki, pokornego flaminga, upadłego anioła, czy egzorcysty. Poniżej możecie obejrzeć nagranie, które pokazuje fragment sekwencji w stylu Vinyasa Flow.

Vinyasa Flow Yoga Demo
OdtwórzPlay

W praktyce Flow na pierwszy plan wyłaniają się spontaniczność, nieskrępowany przepływ ruchu i gracja poruszania się. Poszczególne pozycje połączone są między sobą płynnymi przejściami i wykonywane jedna po drugiej z zachowaniem równowagi i spokojnego, długiego oddechu. Praktyka służy wyrażaniu uczyć, uwalnianiu emocji oraz doświadczaniu radości bycia tu i teraz. Precyzja i dążenie do uzyskania idealnych linii w asanach nie mają w tej metodzie większego znaczenia. W praktyce Flow dużą uwagę przywiązuje się także do oddechu. W czasie ćwiczeń wdech lub wydech inicjują każdy wykonywany ruch, co wzmaga uczucie lekkości i usuwa nagromadzone napięcia w ciele.

Jakie zajęcia u nas znajdziesz?

W naszym grafiku znajdziesz kilka rodzajów praktyki odpowiedniej zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych. Zajęcia na poziomie zaawansowanym utworzymy za jakiś czas, w miarę postępów grupy.

Hatha Flow – spokojna praktyka, będąca połączeniem Vinyasa i Hatha jogi. Pozycje, jak i przejścia pomiędzy nimi mają łagodny charakter i wykonywane są w zwolnionym tempie oraz z przerwami na szczegółowe objaśnienia i demonstracje. Dzięki takiej strukturze zajęć, osoby początkujące mogą zaznajomić się z zasadami prawidłowego ułożenia ciała w asanach oraz sposobami ich modyfikacji. Zajęcia pomagają zwiększyć świadomość ciała i są polecane każdemu, kto pragnie poznać lub przypomnieć sobie podstawy jogi oraz przygotować się do bardziej dynamicznej praktyki.

Vinyasa Flow – dynamiczna praktyka polegająca na przechodzeniu z jednej pozycji do następnej przy jednoczesnym zachowaniu płynności ruchu, równowagi oraz spokojnego i długiego oddechu. Zajęcia są bardzo różnorodne, sekwencje asan inne za każdym razem w zależności od pomysłu nauczyciela. W czasie ćwiczeń często wykorzystujemy muzykę, która inspiruje do praktyki oraz wzmaga uczucie lekkości i swobody ruchu. Zajęcia wymagają ogólnej dobrej sprawności fizycznej. Odpowiednie dla osób, które praktykowały już jogę albo uprawiały inne formy ruchu.

Yin Flow – to zrównoważone zajęcia będące połączeniem dynamicznej Vinyasy ze statyczną jogą Yin. Pierwsza część zajęć to energiczna sekwencja asan, która rozgrzewa ciało, dodaje wigoru i wyzwala endorfiny. Część druga to spokojna, statyczna praktyka, w czasie której mięśnie pozostają nieaktywne, a jedyną siłą jaka oddziałuje na ciało jest grawitacja. Pozycje utrzymywane są przez okres od 3 do 5 minut, co pozwala na głębokie rozluźnienie i uwolnienie od wszelkich napięć zwłaszcza w obrębie stawów i struktur powięziowych. Zajęcia pomagają przywrócić spokój i wewnętrzną harmonię.

Ashtanga Flow – to zajęcia bazujące na jednej z najbardziej wymagających fizycznie odmian hatha jogi – Ashtanga Vinyasa. W tradycyjnym wydaniu praktyka polega na wykonywaniu stałej, niezmiennej sekwencji asan, za każdym razem w tej samej kolejności. Zajęcia, które oferujemy mają nieformalny charakter. Oznacza to, że nie trzymamy się sztywno ustalonych reguł i nieznacznie modyfikujemy sekwencję, dzięki czemu praktyka staje się bardziej przystępna i możliwa do wykonania w czasie 75 minut. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie kursu dla początkujących.

Czym się jeszcze wyróżniamy?

Inspirujemy się zachodnimi szkołami jogi, które dają klientom dużo więcej swobody i dostosowują swoją ofertę do coraz większego pędu życia ludzi. Obecnie również w Polsce mało kto posiada regularne godziny pracy i elastyczny grafik pozwalający na spędzanie wolnego czasu w wymarzony sposób. Wychodząc na przeciw osobom zapracowanym, stworzyliśmy karnety o wydłużonym terminie ważności, które pozwalają na korzystanie z zajęć przez 90 dni. Idziemy z duchem czasu i jako pierwsza szkoła jogi w Rzeszowie korzystamy z systemu zapisów online, dzięki czemu można rezerwować miejsce na zajęciach o dowolnej porze dnia i nocy, bez konieczności telefonowania, pisania e-maili i czekania na odpowiedź. W JoyFlowYoga nie ma także restrykcji co do kursów dla początkujących. Będą organizowane i zachęcamy do nich, ale nie jest to warunek konieczny i w niektórych zajęciach można uczestniczyć bez przygotowania.

Jak do nas trafić?

Praktykujemy w kameralnej przestrzeni, która mieści się w centrum Rzeszowa przy ul. Zygmuntowskiej 9A (III piętro). Sala została wyposażona w wysokiej jakości sprzęt do jogi, dzięki czemu praktyka jest wyjątkowo przyjemna i wygodna . Na przeciw budynku znajduje się parking (bezpłatny po godzinie 17:00). Parkować można także wzdłuż ulicy Moniuszki.

Zapraszamy do wspólnej praktyki!